Przeskocz do treści

Blachy profilowane, czyli cała gama arkuszy na których odciśnięto fabrycznie jakiś wzór, stanowią bardzo popularny wyrób. Ich uniwersalność daje się poznać chociażby po tym, jak wiele otaczających nas na co dzień budynków uwieńczono warstwą specjalnie kształtowanego metalowego arkusza. O zaletach stawiania na blachy opowiemy zwracając szczególną uwagę na blachy trapezowe.

Co przemawia za blachą trapezową?

Grupę blaszanych pokryć dachowych obok blachodachówki i blachy płaskiej tworzą także blachy trapezowe. Głównym atutem tych ostatnich pozostaje naturalnie estetyka. Przy bowiem zachowaniu wszystkich plusów blachy, takich jak długowieczność, relatywnie niska cena, łatwość w układaniu i obróbce a także lekkość, mamy do czynienia z nowym efektem wizualnym. W gotowym projekcie światło na dachu z blachy trapezowej zostaje w charakterystyczny sposób rozproszone ukazując gęsty deseń wyraźnych cieni. A w dodatku wypukłe trapezy znacznie ułatwiają dopasowanie materiału do architektury o różnych formach i funkcjach.

Otrzymujemy bowiem świeży, zaskakujący efekt i możliwość wyboru kolorów z bardzo szerokiej palety, co naturalnie nadaje obiektom konkretnego charakteru i często wystarczy, aby całość nabrała krzykliwych lub bardzo harmonijnych cech. Zatem stojąc w obliczu zapotrzebowania na efektowne wykończenie z całą pewnością nie powinniśmy omijać potencjału blachy trapezowej. To pokrycie może stać się kluczem do serc mieszkańców i użytkowników budynku.

Kiedy trzeba pomyśleć o blasze?

W budownictwie zdarzają się sytuacje, gdy zaprojektowana konstrukcja dachu nie może utrzymać żadnego z cięższych budulców. Wtedy nawet mimo sentymentu do dachówki ceramicznej, nie możemy ryzykować uszkodzenia budynku i pozostaje nam poszukiwać produktu, który chociaż częściowo odda wrażenie obcowania z przyjemnym dla oka wzornictwem. Oczywiście, można skusić się na blachodachówkę, jednak praca z nią oraz ewentualne korekcje i naprawy stanowią dużo większe wyzwanie dla dekarzy, niż idealnie dopasowująca się do różnych powierzchni blacha trapezowa. Pożądany efekt struktury i równowagi otrzymamy więc w komplecie z wybranym kolorem oraz warstwą ochronną gwarantującą trwałość budulca i osłonę przed czynnikami biochemicznymi. Blachy trapezowe to uniwersalna recepta na długowieczny dach.