Przeskocz do treści

Wszyscy znamy charakterystyczny kształt dachówki karpiówki. Do jej licznych atutów należy bez wątpienia sposób, w jaki zdołała się wkomponować w regionalną tradycję oraz kulturę europy i świata.

Obecną formę tego słynnego pokrycia zawdzięczamy ceramice, którą zaczęto kryć strome dachy XI wiecznej Prowansji, wypierając powszechny w tym czasie gont drewniany. Oprócz dachówki mniszki-mnicha to jeden z najstarszych typów ceramicznego pokrycia dachu.

Karpiówka dzięki swojej szczególnie miłej dla oka estetyce staje się często dominującym elementem budynku. Przyciąga spojrzenia, zaciekawia i zachwyca ponadczasową formą. Z łatwością dopasuje się do architektury o zacięciu klasycznym, ale też znajdzie miejsce w niektórych projektach o bardziej nowoczesnym wymiarze. Jej budowa i niewielki rozmiar sprawią natomiast, że łatwiejsze stanie się pokrycie dachu przy formach takich jak wole oka, lukarny czy pełne kosze. Sprawdź korzystne propozycje cenowe na karpiówki w Polskim Centrum Dachowym.

Wyjątkowe modele karpiówki sprawdzonych producentów

Najlepsi producenci dachówek, uznani i docenieni przez wykonawców to marki Creaton oraz BRAAS. Obie w szerokiej gamie dostępne w hurtowni Polskiego Centrum Dachowego. Przeglądając ofertę firmy Creaton pod kątem karpiówki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na modele Ambiente, Kap Profil, Sakral, karpiówkę z linii KLASSIK a także typ Antik. Każdy z tych wyrobów posiada odmienne cechy, podczas gdy karpiówka KLASSIK ma najszersze zastosowanie, modele Sakral oraz Antik najlepiej sprawdzą się w renowacji zabytków, zaś Kap Profil i Ambiente efektownie podkreślą wyraziste rysy dachu i świetnie zaprezentują się na dużej powierzchni.

Wielbicielom tradycyjnych kształtów wiele do zaproponowania ma również spółka BRAAS, sztandarowym produktem jest w tej sytuacji karpiówka betonowa Reviva oraz klasyczna karpiówka Opal. Wybór każdej z nich gwarantuje pełną plastyczność wykonania, przyspieszony czas pracy i niemal nieograniczone możliwości tworzenia i formowania połaci. Gładka powierzchnia natomiast wraz z bogatą paletą dostępnych kolorów gwarantują delikatną, sprawdzoną formę oraz urokliwy, zakorzeniony w historii charakter w niemal dowolnym kolorze.

Zastosowanie karpiówki i różnorodność formy

Zawsze modna karpiówka wymaga minimalnego kąta nachylenia połaci już od 20 stopni wzwyż. Najpopularniejsze sposoby układania dachówki o rybim kształcie to ułożenie pojedyncze, podwójne, w koronkę oraz w łuskę. Na jeden metr kwadratowy dachu przypada zwykle do 60 dachówek, mamy więc do czynienia z ciężkim pokryciem. Mimo to z racji niewielkich gabarytów nie będziemy się martwić wieloma docinkami i odpadami. Specjalne profilowanie umożliwia bezproblemowe zaczepienie na łacie, a gładkie lub żłobione lico znacznie poszerzają możliwe do uzyskania wizualne efekty.

Dachówki tego rodzaju występują w różnych kształtach noska, możemy napotkać karpiówkę prostokątną, półokrągłą, owalną, trójkątną, spiczastą lub przyjmującą formę tarczy herbowej. Krój zaokrąglony optycznie powiększy powierzchnię dachu, zapewniając bryle harmonijne wykończenie. Najczęściej wybierany jest w roli pokrycia domów w architekturze dworkowej. Jeśli zatem chcesz, aby twój dach w estetyczny i harmonijny sposób nawiązywał do regionalnej tradycji, zaufaj karpiówce z szerokiej ofert Polskiego Centrum Dachowego. Sprawdź i przekonaj się o korzystnych cenach.