Przeskocz do treści

Papa Izobit Super Membrana W oraz Izobit Super Membrana P stanowią najnowocześniejsze, najbardziej zaawansowane technologicznie produkty uznanej w branży firmy IZOBUD. To modele papy przeznaczone do wstępnego krycia dachu stromego z pełnym deskowaniem. Ich zastosowanie jest możliwe zarówno na dachach wykonanych z desek, jak również z płyt drewnopodobnych (MFP, OSB).

Nowoczesne papy to gwarancja zadowolenia przez wiele lat

Pełne deskowanie połaci dachu niesie ze sobą bez wątpienia wyższe koszty niż zamontowanie na krokwiach folii wysokoparoprzepuszczalnej, mimo to w znacznej części przypadków to rozwiązanie znacznie lepsze. Pełne deskowanie sprawia, że połać pracując zapewnia większą stabilność więźby dachowej. Nie ulega ona tak wielkim odkształceniom przy silnych wiatrach lub obciążeniu śniegiem, dzięki czemu okładziny skosów i sufitów poddaszy są mniej narażone na uszkodzenia.

Zastosowanie na dachu jednego z produktów z serii Super Membran przynosi widoczne korzyści już w momencie układania jej jako warstwy wstępnego krycia. Produkt oferuje bowiem bardzo długą żywotność sięgającą kilkudziesięciu lat, zaś bitum pozostający składnikiem membrany stanowi niezawodną barierę przeciwdziałającą wilgoci. Ponieważ membrana przez okres wielu lat może też pełnić funkcję podstawowego pokrycia, inwestor może ze szczególną łatwością podzielić budowę na etapy i prowadzić prace wykończeniowe z już zabezpieczonym i szczelnym dachem. Należy też dodać, że również podczas prowadzenia dalszych prac nad wykonaniem pokrycia zasadniczego membranę cechuje wysoka odporność na przypadkowe uszkodzenia. Oprócz tego, w odróżnieniu od niektórych folii paroprzepuszczalnych, które po latach mogą „wyparować”, membrana pozostaje na swoim miejscu przez cały czas.

Membrany Izobit Super Membrana – najważniejsze cechy i parametry

Membrany Izobit Super Membrana W oraz Izobit Super Membrana P są wytwarzane przez nałożenie wysoko modyfikowanej masy asfaltowej (SBS) na wytrzymałą osnowę z kompozytu. Taki proces produkcji zapewnia gotowym wyrobom bardzo dużą siłę rozciągającą wzdłuż, która wynosi 600 N/50 mm oraz w poprzek wynoszącą 400 N/50 mm. Także siła potrzebna do rozciągnięcia oraz wydłużenia wzdłuż i w poprzek jest imponująca, gdyż wynosi 15 N/50 mm. Wyroby są również odporne na rozdzieranie w obu kierunkach aż do 200 N. Membrany W i P zachowują też giętkość w niskich temperaturach sięgających nawet -20 stopni, a przy tym nie spływają nawet w temperaturze 90 stopni. Oba rodzaje produktu różnią się jednak grubością, w przypadku Membrany W jest to 2,0 mm, co przekłada się na 15 mb w rolce, zaś Membrana P jest o trzy milimetry cieńsza, ma bowiem 1,7 mm, które przekładają się na 25 mb w rolce materiału.

Zgodnie z zaleceniami producenta membrany mocujemy do podłoża zbudowanego z drewna, a więc do desek lub płyt MFP bądź OSB. Montaż odbywa się z pomocą gwoździ papowych z podkładkami lub bez osadzonych w odstępach około 15 cm. Zakłady natomiast powinny mieć minimum 10 cm i zostać sklejone lepikiem lub klejem asfaltowym.