Przeskocz do treści

Istnieją różne rodzaje dachów, najczęściej spotykamy się jednak z podziałem wyodrębniającym dwie konkretne grupy. Dachy płaskie oraz dachy skośne. W obu tych przypadkach układanie izolacji wodochronnej wygląda odmiennie, a do uszczelnienia konkretnego miejsca nie zawsze użyjemy tego samego rodzaju papy. Właśnie dlatego w poniższym artykule postanowiliśmy szczegółowo omówić tylko jedną z wyżej wymienionych grup, zajmiemy się więc pracą z dachami typu skośnego.

Bitumiczne izolacje na dachach skośnych

Jeśli chodzi o dachy skośne z zasady nie stosuje się w ich przypadku pap zgrzewalnych, samoklejących bądź aktywowanych termicznie. Dzieje się tak dlatego, że dach skośny to powierzchnia nachylona do poziomu o kąt większy niż 20 stopni. Papy o których mowa zaś stanowiłyby zbyt duże obciążenie dla dachu i pod wpływem wysokiej temperatury mogłyby zacząć się w niektórych miejscach osuwać z nachylonej tafli dachu.

W takiej sytuacji do wykorzystania pozostają jednak produkty mocowane mechanicznie. Aktualnym trendem na rynku są bez wątpienia rolowane materiały bitumiczne, które na dachach skośnych dzięki swoim kolorowym posypkom imitują pokrycie z dachówki ceramicznej lub też po prostu zaskakują niecodzienną barwą. Także w obszernej ofercie firmy ICOPAL znajdziemy tego typu modele pap określane jako Rolowane Dachówki Icopal 3D. Mocowanie tych elementów odbywa się z wykorzystaniem wielkoformatowych podkładek oraz wkrętów do drewna. Zakłady podłużne i poprzeczne są natomiast zgrzewane a aktywacji termicznej podlega także spód wyrobu. Takie rozwiązanie pozostaje interesujące ponieważ w skuteczny sposób łączy w sobie estetykę pokrycia quasi-ceramicznego ze szczelnością i niezawodnością papy. Przeznaczenie produktu jest szerokie, z powodzeniem zastosujemy rolowaną dachówkę do remontowanych już powierzchni, dotąd pokrytych mniej atrakcyjną powłoką oraz do wykonania dachów nowo powstających.

Dachy skośne i gonty papowego

Dach skośny to jednak nie tylko papy, bez problemów zastosujemy w jego pokryciu także takie elementy jak gonty bitumiczne. Tego rodzaju gont to papa, ale przycięta w różne fantazyjne wzory oraz opatrzona ciekawą, przyciągającą oko posypką. Do układania gontów zawsze używamy mocowania mechanicznego, czyli najczęściej gwoździ. Aby tak zaplanowane krycie dachu było szczelne zaleca się też użycie warstwy podkładowej papy na welonie szklanym, która przy zakładach podłużnych i poprzecznych będzie dodatkowo sklejana lepikiem. Musimy również pamiętać, by użyte łączniki mechaniczne były wyposażone w specjalne szerokie podkładki, dzięki którym wiatr nie oderwie papy od podłoża. Asortyment Icopal zawiera także tego rodzaju materiały. Firma ze Zduńskiej Woli od lat sprzedaje bowiem Gonty Orła dostępne w trzech wersjach kształtu oraz kilku najpopularniejszych barwach. Do nabycia przeznaczone są także Gonty Icopal produkcji fińskiej.