Przeskocz do treści

Papa asfaltowa to materiał lekki oraz łatwy w zastosowaniu, dzięki temu posiada on wiele zalet. Na początek warto podkreślić, iż produkt ma charakter uniwersalny. Jest bardzo elastyczny przez co w prosty sposób dopasuje się do kształtu i rodzaju każdego dachu. Przy pomocy papy ustanowisz doskonały podkład pod pokrycie zasadnicze dachu, a także ułożysz wielowarstwową izolację chroniącą przed wnikaniem wilgoci.

Poznaj różnorodne zastosowanie papy asfaltowej

Dostępne na polskim rynku papy asfaltowe możemy rozróżniać używając wielu kryteriów, najważniejsze z nich to: przeznaczenie, rodzaj użytej posypki, sposób montażu oraz rodzaj użytej masy bitumicznej. Papy stosujemy głównie do wierzchniego krycia dachu, jako podkład izolujący oraz jako pokrycie mające wspomóc wentylację. To trzy podstawowe przeznaczenia omawianego przez nas wyrobu. Papy wierzchniego krycia stosujemy w układach wielo lub jednowarstwowych, zawsze jako wierzchnią warstwę pokrycia dachowego, która będzie je chronić przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych oraz zapewni świetną izolację dla wilgoci i pary. Dodatkowo papy wierzchniego krycia są wyposażone w wysokiej jakości, gruboziarniste i barwione posypki, dzięki którym twój dach wygląda estetycznie przez wiele lat. Inaczej prezentują się natomiast papy podkładowe, których głównym zastosowaniem są spodnie warstwy w wielowarstwowych układach izolacyjnych. Stanowią one doskonały podkład pod inne pokrycia, takie jak gonty bitumiczne, blachodachówki i dachówki zwyczajne.

Sposób montażu i rodzaj mieszanki bitumicznej

Sposób montażu to kolejna istotna kwestia, wedle której możemy podzielić papy na grupy. Wyróżniamy więc papy mocowane tradycyjnie – za pomocą lepiku asfaltowego, papy układane przez zgrzewanie – za ich przytwierdzanie do dachu odpowiada specjalny palnik na rozgrzane powietrze – papy mocowane mechanicznie, a więc za pomocą gwoździ lub łączników oraz papy samoprzylepne wyposażone w powłokę pokrytą specjalistycznym klejem. Aktualnie największą popularnością cieszą się papy zgrzewalne ze względu na ich trwałość i łatwość układania.

Także rodzaj mieszanki bitumicznej pełni zasadniczą rolę w podziale pap. Oprócz pap oksydowanych – niemodyfikowanych dostępne i najbardziej popularne są papy asfaltowe modyfikowane wytwarzane na bazie bitumu uszlachetnionego elastomerami lub plastomerami, dzięki czemu uzyskuje się wyjątkowo korzystne parametry fizykochemiczne produktu. Papy modyfikowane mają więc większą odporność na spływanie w wysokich temperaturach oraz pozostają elastyczne nawet przy minusowych wskazaniach termometru. Dodatkowym atutem jest żywotność papy modyfikowanej, która wynosi nawet 40-50 lat, podczas których materiał w pełni zachowuje swoje właściwości.

W Polskim Centrum Dachowym z siedzibą we Wrocławiu nabędziesz papy najznamienitszych producentów dopasowane specjalnie do twoich potrzeb. U nas znajdziesz sprawdzoną ekipę dekarzy, która w krótkim czasie sprawnie przeprowadzi remont bądź budowę nowego dachu z pomocą zakupionych materiałów! Skontaktuj się z nami już dziś.