Przeskocz do treści

Jeśli nasz dach ma dwa lub więcej spadów gąsiory dachowe stają się częścią niezbędną do utrzymania szczelności pokrycia. Te mocowane na styku dwóch połaci elementy w założeniu przykrywają kalenicę uniemożliwiając wnikanie wilgoci pod pokrycie z dowolnego materiału. W praktyce zabieg montażu gąsiorów stanowi dla fachowych dekarzy priorytet, od którego wykonania zależą dalsze losy dachu. Poniżej wytłumaczymy, dlaczego tak wiele zależy od odpowiednich gąsiorów.

Przestań martwić się szczelnością z idealnie dobranymi gąsiorami

Załóżmy, że naszym celem jest odpowiednie wykończenie dachu, na którym już spoczywają dachówki. Wszystkie elementy kształtowe okazują się natomiast źle dobrane pod względem zaprojektowania i kolorystyki – taka sytuacja wcale nie zdarza się rzadko, zaś nawet drobne z pozoru różnice w barwie, potrafią stać się ogromnym problemem wizualnym gotowego budynku. Także model i seria gąsiorów, na jaką się zdecydowaliśmy może okazać się nie do końca harmonijna względem pozostałych partii dachu.

Aby uniknąć zaskoczenia, należy swoje potrzeby konsultować z fachowcami z branży, którzy wiedzą, jak kształtuje się asortyment danej specjalistycznej hurtowni. Nawet wykwalifikowana obsługa okaże się niezastąpiona w konkretnych zapytaniach i wątpliwościach. Zaś jedną z kluczowych rad będzie zapewne wybieranie rodzaju, modelu i marki dachówki przy jednoczesnym zorientowaniu się, czy system jest wyposażony w elementy specjalne i kształtki. Dodatkowo, nie bez znaczenia okazuje się zakup jednorazowy i unikanie mieszania dachówek z różnych partii produkcyjnych. Całe pokrycie zakupione w jednej hurtowni stanowi najczęściej gwarancję uniknięcia podobnych historii.

Gąsior dobrej jakości to długa żywotność dachu

Tak samo jak w wypadku dachówek, gąsiory dachowe powinny pochodzić z zakładów najlepszych producentów – inwestycja w markę w tym wypadku oznacza zdanie się na lata, a niekiedy nawet stulecie doświadczeń. Receptury i metody przygotowania materiałów doskonalone przez całe pokolenia na pewno nie zawiodą, a wielokrotnie wręcz oszczędzą nam napraw, konserwacji i przedwczesnej wymiany elementów pokrycia. Pamiętajmy, że o dachu myślimy szczególnie w kategoriach inwestycji długowiecznej z oczywistym zwrotem w postaci spokoju i bezpieczeństwa domu. Dlatego nie powinniśmy kierować się chęcią krótkowzrocznego oszczędzania.