Przeskocz do treści

Jeśli przyjrzymy się wnikliwie opcjom, przed którymi stają projektanci i konstruktorzy dachów, zauważymy, że w ostatnich latach do gry na dobre powróciły pokrycia z blachy. Jest ich coraz więcej w całej Polsce, a rodzimi producenci oferują już nie tylko zwyczajne, podstawowe modele, ale także wiele udogodnień i ulepszeń znanego od lat materiału. Poniżej postaramy się podpowiedzieć, gdzie najlepiej sprawdzą się tego rodzaju wyroby.

Zalety blachy dla nowoczesnych projektów

Architektura po latach panowania poszczególnych prądów w sztuce jest dziś w miejscu, w którym dozwolonych jest wiele zabiegów, o ile nie każda z fantazji projektanta. W takich warunkach prawdziwe odrodzenie spotyka blachy. Oczywiście dokładnie znamy ten odporny produkt, którego arkusze mogą przybierać formę profilowaną (blachy trapezowe, faliste) oraz klasyczną. Blachy płaskie dają oczywiście dalece większą swobodę, bowiem znacznie łatwiej dopasować je do niestandardowych brył i powierzchni. Na dokładkę są łatwe w montażu i obróbce, co przyspiesza pracę oraz obniża jej koszty.

W budynkach o zacięciu współczesnym lub modernistycznym surowa niemal płaszczyzna blachy zdobywa oko przechodnia klarownością połączoną z ciekawym metalicznym połyskiem. Dzięki blasze uwydatnimy geometrię obiektu, ale także zwyczajnie zostawimy w budżecie znacznie więcej finansów. Natomiast, gdy dodamy do tego sprawniejszą budowę i lekkość arkuszy, przekonamy się, że miejsce dla blachy znajdzie się również przy konstrukcjach skromniejszych i bardziej minimalistycznych. Do wymagań dzisiejszej architektury producenci dopasowali także ogromną paletę dostępnych barw i powłok zmieniających estetykę gotowego dachu.

Renowacja i prace konserwacyjne przy blachach płaskich

Blachę warto wybrać również na naprawy uszkodzonych i przeciekających pokryć, nie koniecznie tych z metalu – wspomniana już lekkość i prosta obróbka arkuszy zaowocują pełnym dopasowaniem warstwy naprawczej do zlokalizowanych newralgicznych miejsc.

Dodatkowo trzeba zauważyć, że wiele zabytkowych budowli oryginalnie krytych było właśnie blachą, toteż jej zastosowanie przy renowacji wydaje się naturalnym odruchem. Natomiast, kiedy mówimy o całkowitej wymianie pokrycia, z pewnością nie jest to częsty problem dla produktów z metalu.

Obecnie znaczna większość blach wyposażona jest w specjalistyczne osłony, które zapewniają absolutną ochronę przed działaniem czasu i kapryśnej pogody. Stosując blachy płaskie przy remontach i wymianach dachów działamy więc zgodnie z duchem estetyki oraz praktyczności. Co więcej, tak uniwersalny produkt jak blacha płaska w zależności od wersji, może oznaczać także najbardziej przystępną finansowo inwestycję, zważywszy na prezentowaną przezeń jakość.